Çeki Demiri; araç şasesi üzerinde bulunan montaj yerlerine cıvataları yardımı ile Usta Mühendislik atölyesinde monte edilir, montaj esnasında aracın ana şasesini yada “E Belgeli” olarak üretilmiş olan çeki demirini kesmek, kaynak yapmak ve buna benzer gibi yöntemler uygulanmaz.

05323118894

Usta Mühendislik

DACIA DUSTER APV 4 X 2 – 4 X 4 LOOK SPORT – FACELİFT ÇEKİ DEMİRİ -03 / 2010 yılı ve sonrası modeller

Dacia bulunan Usta Mühendislik tüm ürünleri güvenle kullanabilirsiniz.

Dacia Duster çeki demiri aracın römork kapasitesi göz önünde bulunarak tasarlanmıştır. Römorkkapasitesi 1600 kg’dır. Yerli çeki demiri ece R55 belgelidir.

 

Ürün Özellikleri: AVRUPA STANDARTLARINA UYGUN CE

BELGELİ B-OSAL MARKA DACIA Duster 2010-

MODEL SONRASI UYUMLU ORJINAL A KSESUAR CEKI DEMIRI.

ÜRÜN KODU : 040-301

ÇİFT CİVATALI EĞİK TOPUZ MODELIDIR.

UNIVERSAL ELEKTIRIK TESISATI

DAHILDIR. Montaj .MAX. ÇEKME KAPASİTESİ: 1600 KG

 

 

 

MAX. DÜŞEY YÜK KAPASİTESİ : 75 KG

Çeki Demiri

 

 

Aracınızın yük taşıyabilmesi mevcut iç ve bagaj hacmi ile sınırlıdır.

Yaygın biçimde kullanılan çözümler içerisinde ise römork uygulamaları gelmektedir. Ancak araçların üzerinde römork ve karavan gibi birimlerin taşınabilmesi için bağlayıcı donanım olan çeki demiri bulunmaz. Ancak üretilen her aracın çeki demiri bağlantı yerleri, araç üreticileri tarafınca tasarlanarak şaseye yerleştirilmiştir.

 

Çeki Demiri; araç şasesi üzerinde bulunan montaj yerlerine cıvataları yardımı ile Usta Mühendislik atölyesinde monte edilir, montaj esnasında aracın ana şasesini yada “E Belgeli” olarak üretilmiş olan çeki demirini kesmek, kaynak yapmak ve buna benzer gibi yöntemler uygulanmaz.

Her marka tip araçların şasesine göre özel üretilen çeki demirlerinin altı binden fazla çeşidi bulunmaktadır. Montaj sonrasın da aracın bir parçası haline gelir ve aracın römork çekme kapasitesini bütünüyle karşılar. Tabii bunun için Avrupa standartlarında ürünün, doğru monte edilmiş olması gerekir. Aksi halde hem römork, hem de aracınızda ciddi hasarlar oluşabilecektir. Avrupa’da üretilmiş olarak, kalitesini tüm dünyada ispat etmiş, üretimlerinin tamamı Avrupa da yapılan Bosal, Aragon, GDW ve Steinhoff marka çeki demirlerinin montaj hizmetlerini Ankara da ostim Ayyıldız sanayi sitesinde ki Usta Mühendislik atölyesinde hizmet vermekteyiz. Bu kapsamda yerinde montaj hizmeti dahi vererek sektörde bir ilki de yine biz sizlere sunmaktayız.

 

Çeki demiri,. Kullanılabilmesi kanuni standartlara yönetmelik montaj kuralarına bağlıdır ve araç tescil işlemi ile tescil belgesine( ruhsata ) işlenmeden kullanılamaz.

Aracınızda çeki demiri olduğu ve römork çekebilir nitelikleri olduğuna dair yasal mevzuata uygun olarak gerekli kanuni işlemlerine uyulmalıdır. Araç tesciline çeki demiri işlenmemiş olan çeki demiri aracınızın bağlanmasına sebep olur. Bu cezai yaptırım aslında çeki demirinin ne kadar ciddi bir uygulama olduğunun başka bir göstergesidir.

Araç Tipine Göre Çeki Demiri Uygulamaları

 

Aracınızın markası ve modeli ne olursa olsun, çekeceği yükün nitelikleri ve aracınızın çekiş kapasitesi baz alınarak uygun bir çeki demiri takılabilmesi mümkündür. Her aracınızın şase yapısı değişkenlik gösterdiğinden 6.750 den fazla çeki demiri çeşidi bulunmaktadır. Çekme kapasitesi, aracınızın katar ağarlık verilerine göre hesaplanır ve TSE onaylı proje dosyasında azami çekebileceği yük ağarlığı ile taşıyabileceği dikey yük ağarlığı tebliğ edilir.

Çeki Demiri, kimi modellerde sökülebilir olup, istenildiği zaman sökülebilmeleri mümkündür. Bütün uygulamalarımızda çeki demiri güvenliği sağlanmakta ve her türlü olumsuzluk hesaplanarak üretilen dünyaca ünlü markaların ürünleri, en güvenli biçimde monte edilmektedir.

Çeki Demiri Ne Kadar Yük Çeker?

Çeki Demiri, aracınızın kapasitesi ile orantılı olarak dilediğiniz yükü çekebilmeniz için tasarlanmıştır. Aracınızın ana iskeletine monte edildiğinden herhangi bir biçimde yükün serbest kalması olasılığı yoktur. Ancak, çekeceğiniz yükün aracınızın kapasitesine uygun olup olmadığından emin olmalı buna göre bir römork tercih etmelisiniz. Her ne kadar çeki demiri yükü çekebilecek olsa da, aracınızın gücü, çekmek istediğiniz yükü çekemeyecek niteliklere sahip olabilir.Çeki demiri topuzu uluslararası standartlarda üretilmektedir ve topuz çap ölçüsü 50mm dir. Tüv Türk tarafından yapılan araç genel muayenesinde topuz çapı ölçülür 1 mm tolerans payı ile 49mm çap ölçüsüne kadar çeki demiri topuzları muayeneden geçer. Çap ölçüsü 49 mm altında olan çeki demiri topuzlarının sadece topuz tarafı değiştirilmelidir. her kullanımda gres yağı kullanarak aşınmayı düşürür ve daha uzun ömürlü olarak çeki demiri topuzunuzu kullanabilirsiniz. Zira çeki demiri aracınız kullanılmaya devam ettikçe işlevini sürdürebilecek niteliklerdedir. Herhangi bir çarpma ve benzeri olumsuzluk olmadığı sürece, aracın ömrü boyunca ürünün topuz çapı 49 mm altına düşmedikçe güvenle kullanılabilir.

 

 

Aracınızın niteliklerine uygun, kaliteli ve uzun ömürlü çeki demiri uygulamaları için bizi arayınız. Size özel çözümlerimiz ve yerinde montaj uygulamalarımızdan dilediğiniz zaman bilgi edine edine bilirsiniz